wtorek, czerwca 20, 2006

Reguly gry w pracy - Nitzsche Isabel

Kobiety maja lepsze wyniki w szkole i lepsze oceny na dyplomach. Czesto sa tez lepiej wyksztalcone. Jednak ten, kto sadzi, ze kobiety i mezczyzni sa rowni w miejscu pracy, myli sie poteznie. W dalszym ciagu rynek pracy zdominowany jest przez mezczyzn. To oni w wiekszosci zajmuja pozycje kierownicze, podejmuja wazne decyzje i ustalaja reguly gry w pracy.

Autorka ksiazki prezentuje dziesiec najwazniejszych meskich regul, ktorych poznanie znacznie ulatwia kobietom poruszanie sie w pracy. Oto niektore z nich:
- Mezczyzni maja odwage, by ryzykowac. Kobiety czesto sie przed tym cofaja.
- Mezczyzni nie znaja roli "pilnej pszczolki". Kobiety podejmuja sie jej bardzo czesto.
- Mezczyzni nie przyznaja sie, ze czegos nie rozumieja.

By odnosic sukcesy, kobieta nie musi wchodzic w role mezczyzny. Wystarczy, aby zrozumiala panujace w pracy reguly gry i nauczyla sie sprytnie wykorzystywac je dla siebie.

Fragment ksiazki:

„Co ma wlasciwie znaczyc ta cala gadanina o rownouprawnieniu? Czego wlasciwie chca te emancypantki?” - te pytania zadawalam sobie w polowie lat siedemdziesiatych, majac 15, 16 lat. Jestem najstarsza z trojga rodzenstwa i wzrastalam z moimi dwoma mlodszymi bracmi w bardzo liberalnych warunkach. Moja matka miala dwoch starszych braci, ktorymi musiala sie zajmowac i ja, jako jej corka, mialam miec lepiej. Tak tez bylo. Jako dziewczynka nie musialam pomagac w gospodarstwie wiecej od moich braci. Nie musialam wracac do domu o absurdalnie wczesnych godzinach, moglam nocowac poza domem i pojechac sama z przyjaciolka do Grecji w wieku 15 lat. Oczywiscie juz jako dziecko denerwowalam sie tym, ze w moich ksiazkach szkolnych matki zawsze byly gospodyniami domowymi, a ojcowie mieli ciekawe zawody. Bylam dumna, ze moja matka znow pracowala na pol etatu jako pedagog socjalny. W szostej klasie w moim gimnazjum walczylam o zezwolenie uczeszczania na duzo bardziej interesujace zajecia z techniki, ktore byly przewidziane tylko dla chlopcow, zamiast lekcji robotek recznych dla dziewczynek, ktorych nigdy nie lubilam. Jasne bylo, ze zdam mature i bede studiowac - pytanie brzmialo tylko, co? Czulam sie rownouprawniona, myslalam, ze swiat stoi przede mna otworem i roznice miedzy plciami poza wzgledami biologicznymi nie stanowily dla mnie zadnego tematu.

Pierwsza wielka niespodzianka nastapila na poczatku lat osiemdziesiatych na uniwersytecie. Mnostwo kobiet studiowalo germanistyke i romanistyke. Jednak wsrod doktorantek nie mozna bylo znalezc prawie zadnej. A profesorki? Brak - poza kilkoma wyjatkami. Dalo mi to do myslenia. Podczas mojej praktyki w krajowym biurze pewnej agencji prasowej na dwunastu redaktorow byla jedna kobieta. W biurze bonskim, odpowiedzialnym wtedy za relacje na temat polityki federalnej, i dlatego oczywiscie duzo wazniejszym, rowniez byla jedna kobieta, ale dokladnie 30 mezczyzn. Od tej chwili zauwazalam, ze nie tylko w mojej dziedzinie, dziennikarstwie, ale i w pracy i dziedzinach, ktore byly polaczone z prestizem, wladza i pieniedzmi nie mozna bylo prawie spotkac kobiet. Na szczescie polepszylo sie to w miedzyczasie troche - ale jak wiemy wszyscy, daleko nam do prawdziwej, rowniez liczbowej oczywistej obecnosci kobiet na pozycjach kierowniczych i w interesujacych dziedzinach. Rownouprawnienie chlopcow i dziewczynek, ktore przezylam podczas szkoly, nagle przestalo istniec na uniwersytecie i rowniez pozniej w pracy.
Powodem nie jest tylko fakt, ze kobiety nadal zajmuja sie glownie opieka nad dziecmi i ich wychowaniem lub same w duzym stopniu wylaczaja sie z zycia zawodowego. Powodem jest tez to, ze gospodarka w duzej mierze nadal stanowi domene mezczyzn z wlasnymi regulami.
Kobiety maja lepsze wyniki w szkole i lepsze oceny na dyplomach. Po raz pierwszy studiuje wiecej kobiet niz mezczyzn i kobiety maja czesto super wyksztalcenie z wieloma interesujacymi praktykami. Jednak ten, kto sadzi, ze kobiety i mezczyzni sa rowni na miejscu pracy, myli sie poteznie. W dalszym ciagu gospodarka jest zdominowana przez mezczyzn. Wiekszosc decyzji podejmowana jest przez mezczyzn, reguly gry w pracy sa z reguly okreslane przez nich. Kobietom brak jest czegos decydujacego w bagazu podczas podrozy do swiata pracy. Kto chce prowadzic interesy w obcym kraju, probuje zapoznac sie z tamtejszymi zwyczajami i regulami. Mowi sie wtedy, ze konieczny jest „trening miedzykulturowy”. W pracy wiele kobiet wychodzi z zalozenia, ze mezczyzni i kobiety pracuja tam na tych samych warunkach. Zapominaja, ze jako kobiety poruszaja sie po obcym terenie i to dlatego, ze same dopiero od niedawna graja na tym samym polu.
W przeciwienstwie do nich mezczyzni sprawdzali sie od stuleci w gospodarce, ustanowili reguly lub tez zachowuja sie w pracy wedlug regul, ktore sa im znane. Kobietom te reguly sa najczesciej obce, ale czestokroc nie sa swiadome, co ten fakt oznacza dla ich sukcesu lub porazki w pracy. Wyrazajac to jezykiem futbolu, mezczyzni graja najczesciej na swojej polowie boiska, podczas gdy dla kobiet jest to gra na stronie przeciwnika. Tym wazniejsze jest wiec poznanie regul gry.
Niekoniecznie oznacza to niewolnicze ich wypelnianie. Jednak kazda kobieta powinna przynajmniej swiadomie zdecydowac, dlaczego i kiedy lamie ktoras z regul i nie powinna byc pozniej zaskoczona, ze wykroczenie to wywoluje u mezczyzn niezrozumiale reakcje. Uswiadomcie sobie wiec te reguly i zastanowcie sie, czy chcecie sie nimi kierowac. Rowniez istotna kwestia jest, jak wysoka jest cena wykroczenia przeciwko regule gry i czy jestescie gotowe zaplacic te cene. Lub tez jak moze sie wam udac zmienic regule.
Reguly gry, ktore zostana dokladnie omowione, obowiazuja przede wszystkim w wielkich koncernach starej ekonomii. Naturalnie istnieja pojedyncze firmy w dziedzinie nowych mediow i technologii informatycznej, ktore sa inaczej nacechowane. Jednak uwaga: czesto struktury nie sa tam tak widoczne, gdyz wszyscy sa „na luzie” i mowia sobie po imieniu. Naturalnie sa teraz tez w pracy „nowoczesni” mezczyzni, ktorym nie wszystkie reguly gry przypadly do serca, jak ich starszym kolegom w bardziej konserwatywnych przedsiebiorstwach. Jednakze wyjasnienie sobie tych podstawowych zasad pomaga kobietom w rozpoznaniu, gdzie leza czeste punkty konfliktowe. Mozecie sie tez usamodzielnic i ustanowic we wlasnym zespole wlasne reguly. Jednak zdominowana przez mezczyzn gospodarka nie zmieni sie tak szybko i natraficie na te reguly gry na kazdym kroku rowniez u klientow, sponsorow i konkurentow.
Pierwszym i tym samym najwazniejszym krokiem jest poznanie regul w ogole. W tym pomoze ta ksiazka. Jednakze nie chodzi o to, by kobiety dzialaly jak klonowani mezczyzni. Nie macie sie uginac, zaklamywac i dopasowywac za wszelka cene. Pominawszy fakt, ze nie czulybyscie sie wtedy dobrze we wlasnej skorze, nie bylybyscie rowniez przekonywajace dla swojego meskiego i zenskiego otoczenia. Nie bylybyscie „autentyczne”. Nie bylybyscie soba. Chodzi o to, by lepiej zrozumiec, jak dzialaja mezczyzni w pracy, by w ten sposob madrzej posuwac sie naprzod. Chodzi o uswiadomienie sobie systemu i jego graczy, by sprytnie zaplanowac swoje posuniecia.
Nawet jesli brzmi to banalnie, wazne jest by patrzec na swiat zawodowy jak na gre, kiedy rozgladacie sie za regulami. W ten sposob mozecie widziec cale zycie zawodowe bardziej sportowo i na luzie. Akurat ten, kto mocno stawia w pracy na wydajnosc, sklania sie ku duzej powadze - waszemu zachowaniu i waszym decyzjom zawodowym nie zaszkodzi troche luzu.
Pojecie „gry” stwarza tez przydatny dystans. Zamiast myslec jak ofiara - „Co dzieje sie ze mna?”, macie szanse, by ujrzec swoj dzien powszedni w pracy z pozycji aktywnej wspolrozgrywajacej, ktora moze zrobic to lub tamto albo zaniechac czegos i podczas nastepnej rundy grac zupelnie inaczej. W mysl tego zycze wam duzo zabawy podczas czytania - i gry!

Spis tresci:

Wprowadzenie 7

Czesc I. Mezczyzni i kobiety dzialaja inaczej - skad sie to bierze? 11
1. Systemy hierarchiczne 13
2. Kwestia pewnosci siebie: mezczyzni czuja sie jak „krolowie”, kobiety czesto jak „Kopciuszek” 16
3. Rozne zachowania plci i tego przyczyny 17
4. Sens i bezsens stereotypowych wypowiedzi 27

Czesc II. Zlamcie meski kod! Jak kobiety madrze wykorzystuja reguly gry w pracy 31
1. Wladza jest fajna! 35
2. Zawsze istnieje przywodca stada 54
3. Odpowiedzialnosc za nowe zadania jest atrakcyjna 77
4. Mezczyzni maja odwage zaryzykowac 89
5. Chlopcy wola grac z chlopcami 99
6. Stara kadra zna sie i pomaga sobie 107
7. Sprzymierzencow nalezy szukac i dbac o nich 113
8. Mezczyzni nie znaja roli „pilnej pszczolki” 127
9. Mezczyzni nie znosza utraty twarzy 135
10. Mezczyzni nie przyznaja sie, ze czegos nie rozumieja 146

Uwagi koncowe 149
Bibliografia 155

Liczba stron: 160



Kup Reguly gry w pracy - Nitzsche Isabel w CzaryMary.pl