wtorek, sierpnia 21, 2012

Autobiografia duchowa - Dalajlama

Autobiografia duchowa - Dalajlama

Książka powstała na siedemdziesiąte urodziny Dalajlamy i w pięćdziesiątą rocznicę wygnania go z Tybetu. Historia człowieka, który jako istota humanistyczna podkreśla rangę rozwijania zalet serca dla dobra całokształtu, jako mnich buddyjski zaprasza do dialogu z innymi religiami, a jak Dalajlama wciela w życie politykę dobroci i wzywa aż do sumienia świata. Na lekturę tworzą się nauki, rozmyślania i wygłoszenia Dalajlamy (m.in. z okazji otrzymania Pokojowej Nagrody Nobla), przetłumaczone, zaadaptowane i zredagowane przez Sofię Stril-Rever.

Zobacz Autobiografia duchowa - Dalajlama w CzaryMary.pl

Autobiografia duchowa - Dalajlama

Dalajlama dla par - Kohle Anne-Barbel, RieB Stefan

W momencie, kiedy mija pierwszy etap stosunku, trwanie zakochania, rozumiemy, że tak przydatne wspólne wesołość nie jest trwałe samo z siebie. Przyzwyczajenie, stres, kryzysy oraz własne lęki podkopują lub dostarcz niszczą związek. Autorzy pokazują na podstawie realnych przykładów i osobistych doświadczeń w jaki sposób można z powodzeniem wprowadzić do relacji z kolegą nadrzędne zasady buddyzmu. Autentyczne zainteresowanie, uważność, szacunek (dla siebie i drugiego człowieka) oraz ślubowanie za lokalne czyny wspomagają umacniać i pogłębiać miłość. Za pośrednictwem skoncentrowaniu się na tych wartościach partnerzy mogą przełamać negatywne wzorce, zakończyć kłótnie czy „beztroskie dni” i wyleczyć rany. Proponowane ćwiczenia medytacyjne pomagają znosić trwania tu i teraz, nabrać dystansu aż do siebie samych oraz spojrzeć na kolegi nowymi oczyma. Owo, co różni tę książkę od innych poradników dotyczących związków to stosunek na uczucie, wspólne życie i jego problemy z całościowej perspektywy filozofii dalekowschodniej. Skłania do trawień i weryfikacji zachodniokulturowych wyobrażeń o idealnej miłości. I nie trzeba być buddystą, aby ją przeczytać i połapać się. Napisana jest zrozumiałym, dostępnym i lekkim językiem, a naznaczona przykładami z życia. Niczego nie narzuca, dość doradza, egzaminuje, uświadamia, otwiera głowę i motor. Książka inwituje aż do refleksji, praktyk medytacyjnych i usiłowania ich w mieszkaniu. Okcydentalne poglądy przeciwstawione są buddystycznym. Nie ma tu jednak wartościowania. Wyciągnięcie wniosków dla siebie i ewentualne zastosowanie ich w życiu autorowie pozostawiają czytelnikowi. Inwitują aż do fascynującej wędrówek w głąb siebie.

Autobiografia Jogina - Paramahansa Jogananda

Oto po raz pierwszy prawdziwy indyjski jogin prezentuje widowni Zachodu historię swojego życia. Barwnie opisując okres wielu lat duchowego treningu u mistrza joginy Śri Jukteswara z Serampore w Bengalu, Jogananda ukazuje fascynujący i nieco uznany obraz nowoczesnych Indii. Ponadto z akademicką przejrzystością wyjaśnia subtelne, jednakowoż dające się określić prawa, dzięki którym jogini zdołają czynić cuda oraz docierać pełną samokontrolę.